اخبار
بیش از 3000 مادر باردار تحت مراقبت کووید 19 قرار گرفتند

1399/5/5 يكشنبه

مینا بهرامی، کارشناس برنامه مراقبت از مادران باردار مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین اظهار کرد: از روزهای شیوع بیماری کرونا ویروس (اسفند ماه 98 تا پایان تیر ماه 99) سه هزار و 750 مادر باردار طی دو مرحله غربالگری کووید 19 تحت مراقبت قرار گرفتند که از این تعداد 320 مادر باردار مشکوک به علایم کرونا به مراکز تشخیص و درمان ارجاع شد.

وی اذعان کرد برای دو هزار و 657 مادر باردار مراجعه شده به مراکز خدمات جامع سلامت، 52 هزار و 34 خدمت ارایه شده است که این مراقبت ها، شامل: اندازه گیری تب، فشار خون، وزن و شنیدن صدای ضربان قلب جنین است.

بهرامی، گفت در صورت نیاز به انجام آزمایشات تخصصی، سونوگرافی و همچنین غربالگری ناهنجاری جنین، مادران باردار به سطوح بالا تر ارجاع داده می شوند و بخشی از ارجاعات نیز به دفتر حمایت از مادران باردار واقع در بیمارستان کوثر قزوین انجام می شود.

وی با بیان این که اولین پیگیری مادران مبتلا به کووید 19 پس از شناسایی توسط کارشناس مادران مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت انجام می شود، افزود: پیگیری مستمر تا 14 روز، توسط رابط پُرخطر مرکز (ماما) انجام می شود و با توجه به اهمیت سلامت روان در مادران باردار، تمامی مادران مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت مورد مشاوره سلامت روان قرار گرفتند و مادران بارداری که تمایل به مراجعه حضوری نداشتند، مشاوره تلفنی دریافت کردند.

کارشناس برنامه مراقبت مادران باردار مرکز بهداشت شهرستان قزوین گفت: مجموع اقداماتی که در راستای ارتقای سلامت مادران باردار و زایمان کرده، انجام می گیرد  تا 42 روز پس از زایمان ادامه دارد.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر