اخبار
غرق شدگی می تواند یکی از علل مرگ و میر کودکان و نوجوانان باشد

1399/5/6 دوشنبه

لیلا آشوری، کارشناس بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین غرق شدگی را یکی از علل مرگ ومیر کودکان و نوجوانان عنوان کرد و در این راستا افزود: عوامل زمینه ساز این حادثه بی‌توجهی مردم به علایم هشدار دهنده، به خصوص شنا در مناطق حفاظت نشده،  نداشتن آشنایی کافی با قواید شناگری، افزایش استفاده از قایق های روباز و تندرو می باشد.

افزایش موارد غرق شدگی نشانگر جدی نگرفتن اصول ایمنی است

کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین گفت: بی‌توجهی مردم و ساکنان استان به علایم هشدار دهنده یا موارد ایمنی اصلی‌ترین عامل بروز حوادثی از این دست بوده و بعضا ایمن‌سازی مناطق پُرخطر کمتر مورد توجه قرار گرفته است و این بی‌توجهی شهروندان به علایم هشدار دهنده باعث افزایش تعداد غرق شدگی ها  در سال 1398 نسبت به سال های  96و 97  شده است .

برای پیشگیری از غرق شدن باید شنا کردن را آموخت

آشوری، یادآورشد که برای شنا کردن باید حتماً شناگری را  آموخت و اگر شناگر ماهری نیستید، به مناطق عمیق نزدیک نشوید، ضمن اینکه همیشه  هنگام شنا کردن وجود یک همراه از موارد احتیاط بوده، از همراهتان دور نشوید و کودکان حتماً با  یک بزرگتر شنا کنند.

این مقام مسؤول غافل نشدن از وضعیت دیگران هنگام شنا کردن را یکی دیگر از توصیه های خود خواند و در ادامه هشدارهای خود افزود: در مناطق ناشناخته شنا نکنید و هنگام شنا کردن تا حد امکان از بلع آب خودداری نموده و هرگز به‌ قصد ماندن در زیر آب، بیش از اندازه دَم و بازدم انجام ندهید، ضمن اینکه  برای حفاظت از خود هنگام شنا وسایل کمکی به همراه داشته باشید.

 کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین یادآور شد برای پیشگیری از غرق شدن به کودکان اجازه ندهید به هنگام شنا آدامس بجوند یا چیزی بخورند زیرا ممکن است موقع شنا باعث خفگی شود و در آخر از شنا کردن در دریا هنگامی ‌که شرایط جوّی طوفانی است پرهیزشده و به توصیه‌های نجات‌غریق توجه گردد.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر