اخبار
آسیب های اجتماعی، باعث بروز مشکلات جسمی و روانی می شود

1399/8/27 سه‌شنبه

فاطمه نظری، کارشناس مسؤول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین اظهار کرد: آسیب های اجتماعی، نابسامانی و ناهنجاری های رفتاری افراد یک جامعه را شامل می شود که عمدتا باعث مشکلات روانی و جسمی عموم مردم جامعه به ویژه  افراد آسیب پذیر جامعه می شود.

وی بیان کرد که برخی افراد  از جمله حاشیه نشین ها ، زنان سرپرست خانوار، کودکان بی سرپرست، کودکان کار و فرزندان طلاق و سایر افراد آسیب پذیر بیش از سایر گروه‌ها در معرض پیامدها و آثار سوء آسیب‌های اجتماعی قرار می گیرند که لازم است این جمعیت‌های در معرض آسیب‌های اجتماعی در اولویت مراقبت سلامت روان قرار گیرند.

نظام اجتماعی ناکارآمد آسیب های جدی را به دنبال دارد

نظری، آسیب‌های اجتماعی را نشات گرفته از نظام اجتماعی ناکارآمد دانست و عوامل موثر در ایجاد آسیب های اجتماعی را نابرابری های اقتصادی و اجتماعی، فقر مادی خانواده، بیکاری، اختلافات والدین شیوه های تربیتی والدین و عدم آگاهی و بینش صحیح آنان عنوان کرد.

مسؤول سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان قزوین، اختلافات طبقاتی و قرار نگرفتن افراد در نقش های اجتماعی مناسب را از عوامل اختلاف در هنجارهای اجتماعی خواند و افزود: این تضاد موجب کشش افراد به سمت انحرافات اجتماعی می شود.

وی از فقر و بیکاری به عنوان مبنا و اساس انحرافات اجتماعی یاد کرد و گفت: ارتکاب جرائم طبقات فقیر از شکافی بین خواسته های جوانان آن طبقه با آن چه که در دسترس آنانست، سرچشمه می گیرد.

نظری، ضمن اشاره به نقش رشد صنعت و تکنولوژی در کاهش آسیب های اجتماعی اذعان کرد که اگر در جامعه ای رشد صنعت به سرعت افزایش یابد ولی درآمد ناشی از آن صنعت به طور عادلانه توزیع نگردد، آسیب های اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

اختلافات خانوادگی، کشش انحرافات اجتماعی را بیشتر می کند

این مقام مسؤول، اختلافات زناشویی و مشاجره بین والدین را عاملی برای ایجاد محیط نا امن و نامناسب برای فرزندان خواند و افزود: هر چه ستیزه های خانوادگی بیشتر باشد، احتمال کشش به طرف انحرافات اجتماعی بیشتر است، ضمن این که شیوه های تربیتی والدین باید با سطح نیازها و خواسته های مختلف فرزندان هماهنگ باشد و این موضوع ارتباط مستقیمی با رفتار فرزندان دارد.

نظری، عدالت آموزشی  را یکی دیگر از راه های پیشگیری از ارتکاب جُرم نام برد و گفت: کسانی که محروم از تحصیلات بوده و بینش صحیح نسبت به جامعه و تربیت نداشته باشند، امکان فریب خوردن و انعطاف پذیری آنها برای ارتکاب به جُرم، انحراف و خلاف قانون بیشتر است.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر