اخبار
آلودگي هواي داخل منازل، معضلی در نواحي روستائي در برخی نقاط شهری نیز این معضل وجود دارد

1396/5/30 دوشنبه


آلودگي هواي داخل منازل بعنوان يک معضل اصلي نواحي روستائي بشمار مي آيد. ميليون ها تن از مردم فقير در نواحي شهري نيز اين آلودگي را تحمل مي کنند. آلودگي هواي داخل منازل از آن جهت در دنيا مهم است که ميليون ها نفر به سوخت هاي «بیومس» وابسته اند. این نوع سوخت، شامل: چوب، ذغال و فضولات حيواني است که براي گرما و پخت و پز بکار مي رود.

این موضوع را مهندس رضا احدی، کارشناس برنامه آلودگی هوای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در کارگاه آموزشی بهداشت هوا و بیماری های مرتبط با آلودگی هوا بیان کرد. برگزار کننده این برنامه، واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین بود.
 
زنان و کودکان، اولین قربانیان
مهندس احدی با بیان اینکه در سوخت های بیومس بدليل احتراق ناقص مقادير زيادي دود حاوي آلاينده هاي مختلف بطور مستقيم در درون منازل بدون تهويه مناسب، انتشار مي يابد و زنان و کودکان آلودگی هوای داخل منازل را بواسطه گذراندن بيشتر اوقات در منازل تحمل می کنند؛ عنوان کرد: مطالعات مختلف تاثير آلاينده هاي شيميايي ناشي از سوخت هاي با احتراق ناقص را بر روي كودكان و زنان نشان داده است.
این کارشناس بهداشتی تصریح کرد در كشور ايران مانند اكثر كشورهاي در حال توسعه به آلودگي شهرها توجه بيشتري شده كه اميد است با برنامه ريزي مناسب مسئولان ذيربط، شاهد اقدامات موثري در خصوص رفع اين معضل در مناطق روستايي باشيم.
وی آلودگي هواي داخل منازل را از آن جهت مهم دانست که تعداد زیادی از مردم به سوخت هاي بیومس وابسته اند و اين سوخت ها بطور کامل نمي سوزند و بنابراين مقادير زيادي دود و معمولا" بطور مستقيم در درون منازل بدون تهويه مناسب وجود دارد.
 
لزوم توجه به راهکارهایی برای کاهش معضل
این کارشناس راهکارهاي رفتارشناسي را شامل: گسترش و افزايش آگاهي طولاني مدت اثرات بهداشتي و تشويق مردم به دور نگهداشتن کودکان از تماس مستقيم؛ نصب هودها و دودکش هاي توصيه شده براي اجاق به منظور برطرف کردن دود، اصلاح اجاق ها بمنظور کاهش انتشار آلاينده ها و احتراق کامل، گسترش استفاده از نفت سفيد، گاز مايع يا نيروي برق عنوان کرد.
وی قيمت گذاري مناسب بر روي سوخت ها و تشويق به استفاده از سوخت هاي پاک و همچنین سوبسيد دولتي براي خريد سوخت هاي پاک را به عنوان راهکارهاي سياسي دانست.