اخبار
مهار دیابت یکی از اهداف برنامه اقدام جهانی بیماری های غیرواگیر سازمان جهانی بهداشت

1396/6/15 چهارشنبه

مهار دیابت، هدف اقدامات بهداشتی در استان قزوین

 دکتر سولماز فرخ زاد، کارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر استان قزوین در نشست آموزشی کارشناسان تغذیه شهرستان قزوین، گفت: مهار دیابت یکی از اهداف برنامه اقدام جهانی بیماری های غیرواگیر سازمان جهانی بهداشت است و دنیا تا سال 2025 مصمم است که افزایش شیوع دیابت را کنترل کند.
وی عنوان کرد که به علت سرعت بالای شیوع این بیماری، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که همین که بتوانیم از روند پیشرفت آن جلوگیری کنیم به موفقیت دست یافته ایم
این کارشناس با اشاره به اینکه کل مرگ های ناشی از دیابت طی 10 سال آینده تا بیشتر از 50 درصد در حال افزایش است و بیماری های قلبی - عروقی مسؤول بین 50 تا 80 درصد مرگ ها در افراد مبتلا به دیابت است؛ اظهار کرد: مقدار 80 درصد مرگ های ناشی از دیابت در کشورهای با  در آمد کم و متوسط اتفاق می افتد.

مشکلات انسولین، ابتلا به ديابت
ایشان با بیان اینکه ديابت، بيماري شايع، قابل كنترل و مزمن است؛ گفت: مواد غذايي بعد از مصرف در بدن به صورت قند (گلوكز) در مي‌آيد و انسولين، هورموني است كه در بدن از غده لوزالمعده (پانكراس) ترشح شده و موجب ورود قند به سلول و استفاده از آن مي‌شود، حال اگر انسولين كم باشد و يا نتواند خوب كار كند، منجر به افزایش قندخون می شود.
 
ديابت نوع یک
این کارشناس، ديابت يا بيماري قند خون بالا را در سه نوع، دیابت نوع یک و دو و دیابت بارداری دانست و گفت: دیابت نوع یک بيشتر در كودكان و جوانان ديده‌ مي‌شـود و درصد كمي از افراد مبتلا به ديابت به اين نوع مبتلا هستند. افراد مبتلا براي درمان اين نوع بيماري بايد انسولين تزريق‌كنند. به‌ طور كلي يك بيماري اتـوايميون است كه در مجموع 10 تا 15 درصد كل بيمـاران مبتلا به ديـابت، از آن رنج مي‌برند.
 
ديابت نوع دو
دکتر فرخ زاد عنوان کرد که دیابت نوع دو مسبب 90- 85 درصد انواع ديابت است. مبتلايان بيشتر در ميـانسالي و بـه‌ طور عمـده پس از 30 سالگي به اين نوع ديابت مبتلا مي‌شوند (اگر چه سن ابتلا به اين بيماري پيوسته در حال كاهش است). اغلب بيماران، چاق يـا داراي اضافه وزن هستند و فعاليت بـدني انـدكي دارند و بیشتر افـراد مبتلا به ديابت در اين گروه قـرار دارند. درمـان آنان با برنـامة غـذايي مناسب، ورزش و يـا داروهـاي خوراكي انجام‌ مي‌شـود.
 
ديابت بارداری
کارشناس مسؤول بیماری های غیرواگیر استان قزوین با گفتن اینکه دیابت بارداری به شرایطی گفته می‌شود که افزایش قندخون برای اولین بار، در طی دوران بارداری دیده شود؛ عنوان کرد: دیابت بارداری، تقریباً در چهار درصد از بارداری‌ها بروز می‌کند. دیابت، به طور کلی، می‌تواند برای روی رشد و نمو جنین در طی بارداری اثر داشته باشد در اوایل بارداری می تواند موجب ایجاد نقص‌های مادرزادی (قلبی)، افزایش خطر سقط جنین شود و در سه ماهه دوم و سوم بارداری موجب تغذیه و رشد زیاد از حد کودک، خطر افزایش زایمان‌های سخت؛ عمل سزارین، خطر آسیب به ناحیه شانه، تاخیر در زمان زایمان و خطرات کمبود اکسیژن برای مغز نوزاد در زایمان طبیعی، احتمال کاهش شدید قندخون در نوزاد شود.
 
 زندگي صنعتي و شهرنشيني عامل اصلي افزايش تعداد مبتلايان به دیابت است
دکتر فرخ زاد بیان کرد: شيوع ديابت نوع دو روزبه‌روز افزايش‌ مي‌يابد؛ زيرا اگر چه توارث در اين بيماري نقش زيادي دارد، اما عـوامل محيطي نيز اثر چشم‌گيري در بروز آن دارند. اضافه وزن و چاقی، فشارخون بالا، اختلال چربی های خون، زندگی کم تحرک  (فعالیت بدنی ناکافی)، مصرف دخانیات، سن و استرس از عوامل خطر بروز دیابت نوع دو است
 
افراد در معرض خطر
این کارشناس گفت: تمام زنان و مردان بالاي 30 سال كه حداقل يكي از مشخصات زير را داشته ‌باشند در معرض خطر ابتلا به ديابت هستند؛ افرادي كه اضافه‌ وزن دارند و يا چاق هستند، افرادي كه پدر، مادر، خواهر و يا برادر آنان سابقة ابتلا به ديابت دارند. افرادي كه فشار خون ماكزيمم (يا حداكثر) مساوي يا بيشتر از 140 و فشار خون مينيمم (يا حداقل) مساوي يا بیشتر از 90 میلی متر جیوه دارند، زنانی که سابقه دو بار یا بیشتر سقط خود بخودی (بدون علت مشخص) و یا سابقه مرده زایی و یا سابقه به دنیا آوردن نوزاد با وزن بیشتر از چهار کیلوگرم دارند، زناني كه در يكي از بارداري‌هاي قبلي خود سابقة ديابت حاملگي دارند و زنان باردار در هر گروه سني.
 
عوامل خطر بروز دیابت بارداری
سن بالای 25 سال، داشتن اضافه وزن قبل از بارداری، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت (اگر مادر، پدر یا برادر و خواهر شما دیابت داشته باشند)، سابقه تولد نوزاد بیش از چهار کیلوگرم در گذشته، سابقه ابتلا به دیابت بارداری در بارداری قبلی که میزان خطر دیابت بارداری را در دفعه بعد دو تا سه برابر می کند، وجود قند در ادرار و اختلال تحمل گلوکز ناشتا ( که در این شرایط قند خون بالا است، ولی به حدی بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت. به این حالت، مرحله پیش از دیابت گفته می‌شود) از عوامل خطر بروز دیابت بارداری است که دکتر فرخ زاد به آنها اشاره کرد.
 
تشخيص‌ ديابت‌
ایشان در خصوص تشخیص دیابت گفت: از طریق‌ آزمایش قند خون‌ و با تشخیص پزشک اعلام می شود.
 
علائم افزایش شدید قندخون
دکتر فرخ زاد اظهار کرد: از علائم افزایش شدید قندخون می توان به تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، ضعف و بیحالی شدید، خواب آلودگی غیر معمول، تاری دید، کاهش وزن، زود عصبانی شدن، ابتلا به برخی عفونت ها و در نهایت کمای دیابتی اشاره کرد که اگر اقدام به موقع نسبت به درمان افزایش قند انجام نشود، بیمار به حالت کما یا اغما خواهد رفت.
وی عنوان کرد که کاهش شدید قند خون زمانی ایجاد می شود که قندخون به کمتر از 55 میلی گرم در صد میلی لیتر خون برسد و افزایش شدید قندخون، بالا رفتن قندخون به بیش از 300 میلی گرم در صد میلی لیتر خون را می گویند.
 
اهميت كنترل دقيق قندخون
این مقام مسؤول با بیان اینکه کنترل دقیق قندخون موجب کاهش عوارض زودرس و ديررس می شود، گفت: بروز عوارض ديررس را به ‌تـأخير مي‌انـدازد و در صـورتي كه عوارض ايجاد شـده‌ باشند از ناتواني‌هـاي ناشي از آنها مثل كوري، قطع عضو، نارسايي‌هـاي شديد كليه، سكتة قلبي و مرگ پيشگيري‌ مي‌كند.
  
مدیریت بیماری دیابت
دکتر فرخ زاد گفت: مدیریت انواع بیماری دیابت بر اصلاح روش زندگی و درمان های دارویی استوار است. در مدیریت بیماری دیابت، حداقل، یک تیم متشکل از پزشک، پرستار، مراقب سلامت، کارشناس تغذیه و خود بیمار فعالیت می کنند. خودمراقبتی یکی از محورهای مهم کنترل و پیشگیری از عوارض بیماری دیابت است.
 
عوارض دیابت
کارشناس مسؤول بیماری های غیرواگیر استان قزوین در تشریح عوارض این بیماری، گفت: عارضه ماکروواسکولار (عوارض عروق خونی بزرگ مانند بیماری قلبی عروقی، فشارخون و سکته های مغزی) و میکروواسکولار (عوارض روی عروق خونی کوچک مانند نفروپاتی؛ بیماری های کلیوی، رتینوپاتی؛ عوارض چشمی و نوروپاتی؛ عوارض عصبی) از عوارض بیماری دیابت است.
به گفته این کارشناس، همچنین از دیگر عوارض دیابت، هيپرگليسمي یا افزايش قند خون است که در آن قندخون بيش از 130 ميلي گرم در دسي ليتر در قبل از ناشتا و بيش از 180 ميلي گرم، دو ساعت بعد از غذاخوردن می رسد که به دلیل پُرخوری و یا مصرف ناکافی داروهای پایین آورندۀ قند خون ایجادمی شود.
دکتر فرخ زاد، علائم افزایش شدید قندخون را تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، ضعف، بیحالی شدید و خواب آلودگی ( در صورت ابتلا به کتو اسیدوز دیابتی یا کمای هیپر اسمولار ) عنوان کرد و گفت: درصورتي‌ كه نتوان تشخيص ‌داد كه بيمار دچار كاهش قندخون و يا افزايش قند خون شده‌است، اقدام‌هاي مربوط به كاهش قند خون انجام‌ گيرد و بلافاصله بيمار به پزشك ارجاع ‌شود.
           
چند توصیه برای دیابتی ها
مصرف منظم داروها و کنترل قندخون در حد مطلوب (تشخیص میزان قندخون توسط آزمایش خون)، عدم کاهش یا قطع خودسرانه داروها، معاینه چشم حداقل سالی یک بار، پابرهنه راه نرفتن، نپوشیدن کفش تنگ، پیاده روی، عدم مصرف دخانیات، رژیم غذایی مناسب و کوتاه نکردن عمیق ناخن ها توصیه هایی بود که کارشناس مسؤول بیماری های غیرواگیر استان قزوین به آنها اشاره کرد.
دکتر فرخ زاد، گفت: بايد بیمار دیابتی بداند كه كنترل دقيق قندخون چه اهميتي دارد و با كنترل وزن، برنامة غذايي، ورزش و فعالیت جسمانی، مراقبت از پاها، ترک مصرف دخانیات، مصرف منظم داروها، کنترل قند خون و مراجعه مرتب به پزشک خانواده از پیشرفت بیماری و بروز عوارض ناتوان کننده آن جلوگیری کند.