اخبار
دارهای غیر استاندارد و کار در شرایط نامناسب و به مدت طولانی می تواند آسیب جدی به قالیبافان وارد کند

1396/6/22 چهارشنبه

 
علاوه بر دارهای غیر استاندارد؛
کار طولانی مدت یا در شرایط نامناسب، می تواند آسیب جدی به سلامت قالیبافان وارد کند

73 تن از قالیبافان روستاهای تحت پوشش مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین با عوارض و خطرات حرفه قالیبافی و راههای پیشگیری از آنها آشنا شدند. در این برنامه اعلام شد که علاوه بر دارهای غیر استاندارد؛ کار طولانی مدت یا در شرایط نامناسب، می تواند آسیب جدی به سلامت آنان وارد کند.
مهندس بهروز پورارجمند، کارشناس مسؤول بهداشت حرفهای شهرستان قزوین و سخنران برنامه، گفت: حرفه قالیبافی یکی از مشاغل بسیار حساس بوده و کار در این حرفه به هوشیاری و دقت بالایی نیاز دارد. وی هشدار داد که عواملی نظیر وجود دارهای غیر استاندارد و کار در روشنایی و شرایط نامناسب و یا به مدت طولانی، می تواند آسیب جدی به قالیبافان وارد کند.
 
آگاه شدن قالی بافان، اولین گام پیشگیری
به گفته این مقام مسؤول، با افزایش آگاهی قالیبافان در خصوص بیماری ها و عوارض ناشی از کار و همچنین توجه کردن آنان به رعایت نکات ساده حین کار، میتوان از درصد بالایی از این خطرات جلوگیری کرد.
کارشناس مسؤول بهداشت حرفهای شهرستان قزوین در ادامه، به مخاطرات شغلی قالیبافان اشاره کرد و گفت: سیاه زخم و ناراحتی های ریوی، به دلیل تماس با خامه یا استنشاق گرد و غبار آلوده، پوکی استخوان به دلیل کمی نور آفتاب و تاریکی محل کارگاه، ضعیف شدن چشم، کاهش دید و آب مروارید در اثر کار مداوم روی قالی، کمبود نور و خیره شدن کارگر به منطقه بافت و نزدیک بینی در اثر کار در محدوده کوتاه، تغییر شکل استخوانهای زانو به صورت کج شدن آن و ورم مفاصل پا از مخاطرات شغلی قالیبافان است.
تنگ شدن کانال زایمان در لگن خاصره زنان که باعث اشکال در زایمان طبیعی میشود (به ویژه به دلیل کار در سنین پایین)، ورم مفاصل انگشتان، تغییر شکل آنها در اثر گرفتن تارها با دست و جلو کشیدن و گره زدن خامه ها، تغییر شکل مهرهها و ستون فقرات به صورت خمیدگی آن به طرف خارج در اثر خم شدن روی دارهای قالی و خم شدن هنگام قیچی کردن خامه نیز از دیگر مخاطراتی بود که مهندس پورارجمند به آنها اشاره کرد.
گفتنی است این برنامه آموزشی با هماهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان قزوین، طی سه روز در روستاهای سلطانآباد، چاریس و محمودآباد علمخانی اجرا شد.